Czym jest Biophilic design?

Biuro, dynamika pracy, spokój, natura –  czy to można ze sobą połączyć? Pracodawcy stawiają na nowoczesne i przyjazne pracownikom przestrzenie biurowe oraz miejsca do rozwoju, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy. Nierzadko niewiele czasu pracownicy poświęcają w ciągu dnia na kontakt z naturą. Człowiek spędza na świeżym powietrzu zaledwie 7% swojego życia. Jest to stanowczo za mało, ponieważ przyroda korzystnie wpływa na równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym, daje wyciszenie, upragniony balans i wspomaga koncentrację.

Czym jest biofilia? BIO – życie, PHILIA – przyjaźń, wrażliwość. Biofilia dowodzi, że do prawidłowego rozwoju człowieka niezbędny jest kontakt z naturą. Co pomaga? Każda chwila umożliwiająca kontakt z naturą w ciągu dnia: kilkuminutowy spacer po parku lub lunch na świeżym powietrzu. Aranżacja nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeni biurowych lub warsztatowych, w połączeniu z zasadami biophilic design korzystnie wpływa na człowieka. Przyroda sprawia, że radzimy sobie lepiej z hałasem w miejscu pracy, pozytywnie reagujemy na naturalne światło, a nasz wzrok odpoczywa, gdy patrzymy na zieleń.

Wyobraź sobie miejsce, i odpowiedz na pytanie, gdzie naprawdę poczujesz się zrelaksowany? Większość osób pomyśli o otwartej, urokliwej przestrzeni, gdzieś na łonie natury. Współczesne biura przestają być wyłącznie miejscem pracy. Przekształcają się w przestrzeń przyjazną środowisku, co w konsekwencji wpływa na efektywność pracy.  Coraz mocniej bierze się pod uwagę fakt, że przeciętnie pracownik zatrudniony na pełen etat spędza niemal 25% roku w firmie, co oznacza, że warunki, w jakich pracuje mają wpływ nie tylko na jakość pracy, ale i życia prywatnego.

Efektywnie i… zdrowo

Projektując wnętrza zgodnie z zasadami biophilic design wprowadza się do każdego rodzaju środowiska pracy elementy natury. Dzięki temu w przestrzeniach zamkniętych zaspokojona zostaje potrzeba obcowania z naturą, aby wytworzyć to uczucie, które nam towarzyszy kiedy jesteśmy na zewnątrz wśród zieleni. Taki kontakt sprawia, że odczuwa się większy spokój, spada poziom stresu, stajemy się bardziej kreatywni i produktywni. Poprawia się też nasze ogólne samopoczucie i witalność. „Żywe ściany”, instalacja elementów z wykorzystaniem zieleni,  naturalne materiały, rośliny, które oczyszczają powietrze, nawiązujące do  świata przyrody wzory, tekstury i kolory – stworzenie takich warunków do pracy zdecydowanie przekłada się na lepsze samopoczucie i zaangażowanie uczestników w trakcie warsztatów, szkoleń –  stają się efektywniejsi.

Co mówią dane statystyczne…

Badania Komisji Europejskiej pokazują, że 90% –  tyle czasu w ciągu doby spędzamy wewnątrz pomieszczeń. W zielonych przestrzeniach szybkość uczenia zwiększa się o 20-25%, osiągane są lepsze wyniki w nauce, zwiększony jest poziom koncentracji oraz obecności, w trakcie realizowanych zadań. Wraz z roślinami i naturalnym światłem, wprowadza się nową energię.