Grywalizacja (ang gamification) to szereg działań mających na celu zmianę zachowań ludzi przy użyciu szeregu mechanizmów, które zaczerpnięte zostały z gier komputerowych. Pojęcie to coraz częściej spotykane w sektorach biznesu oraz marketingu, gdyż tego typu działania mogą pomóc we wzroście zaangażowania oraz wzroście lojalizacji klientów. Na czym polega grywalizacja? Dlaczego mechanizmu gier są tak przydatne i w jaki sposób umiejętnie można je wykorzystać?
Co to jest grywalizacja?
Grywalizacja znana także jako gamifikacja to pojęcie, które znane jest głównie w sektorze biznesu. Mechanizm ten powinien znajdować się w menu strategicznym firmy. Niezwykle często grywalizacja wykorzystywana jest w procesie działań marketingowych oraz zarządzaniu zespołem. Głównym czynnikiem charakterystycznym w tym przypadku jest stosowanie działań, które zostały zaczerpnięte z różnego rodzaju gier komputerowych. W świecie dynamicznego rozwoju komunikacji i technologii takie działania wydają się więc zasadne. Wśród mechanizmów wyniesionych z gier komputerowych wymienić można:
- Zdobywanie punktów,
- rywalizację,
- rozwój danej postaci,
- stawianie wyzwań.
Zastosowanie grywalizacji
Taktyka ta może okazać się niezwykle przydatna zwłaszcza wtedy, kiedy oferta kierowana jest do młodego pokolenia. To właśnie młode pokolenie jest szczególnie zainteresowane światem wirtualnych rozgrywek i czerpie z niego jak najwięcej inspiracji. Można powiedzieć wręcz, że naturalnym środowiskiem młodych osób jest świat internetu oraz social mediów. Tak naprawdę to ilość ,,like-ów”, ,,tweetów” czy serduszek to sygnały, jakie wysyłają sobie młode osoby wyrażające aprobatę oraz zainteresowanie życiem drugiej osoby.
W wielu przypadkach struktura gier komputerowych może przenikać pomiędzy światem offline i online. Popularność internetu oraz narzędzi tych widoczna jest także w momencie, kiedy młode osoby nie spędzają czasu przed komputerem. Przykładem może być tutaj uprawianie sportu. Obecnie telefony komórkowe lub specjalne opaski mierzą kilometry pokonane podczas joggingu, co umożliwia podzielenie się wynikiem z innymi osobami zainteresowanymi tą tematyką. Nic nie jest anonimowe. W takich sytuacjach młode osoby otrzymują dodatkowe bony i odznaczenia, co motywuje ich do podjęcia kolejnych działań. Przez cały czas osoby te funkcjonują w świecie, który do złudzenia przypomina grę komputerową. Ma ona tutaj szczególne znacznie, ponieważ młode osoby uwielbiają wyzwania, dlatego zastosowanie grywalizacji jest świetnym rozwiązaniem.
Podsumowując, grywalizacja to niemal doskonałe narzędzie, które może okazać się pomocne podczas rekrutacji . To czynnik sprzyjający wzrostowi motywacji oraz wzrostowi zaangażowania w wykonywane zadania w pracy. Coraz większa liczba firm decyduje się na wprowadzanie takich technik u siebie, zwłaszcza wtedy, kiedy w zespole przewaga jest młodych i stosunkowo jeszcze niedoświadczonych osób. Oczywiście grywalizacja nie ogranicza się wyłącznie do jednego gatunku gier. Brane pod uwagę są tutaj gry karciane, zręcznościowe, logiczne, strategiczne i wiele innych.
Przykłady grywalizacji
Biorąc pod uwagę charakterystykę metody oraz stosowane narzędzia, grywalizacja doskonale sprawdzi się w pracy, w której ważne jest zaangażowanie, świadomość osiągnięć, edukacja oraz emocje. To sprawia, że grywalizacja wykorzystywana jest szczególnie w firmach podczas rekrutacji, marketingu, a także w zakresie tak zwanego brand ambasadoringu. W tym przypadku istotne są nie wyniki, a stymulacja wysiłku, jaki włożony został w pracę. Doskonałym przykładem gratyfikacji jest platforma konsumencka, która stworzona została przez markę Bonduelle o nazwie ,, Warzywne inspiracje”. Dzięki temu marka znalazła skuteczne narzędzie, które nie tylko zwiększyło lojalność konsumentów, ale także wpłynęło na świadomość dotyczącą produktów żywieniowych oraz zmianę nawyków. Użytkownicy zdobyli punkty i wykonywali zadania, co wpłynęło na wzrost kontaktów z marką.
W jakich sektorach grywalizacja znajdzie swoje zastosowanie?
Można w tym przypadku wysnuć śmiały wniosek, iż grywalizacja to uniwersalne narzędzie, które może zostać wdrożone, niemal w każdym sektorze w firmie uwzględniając:
- rekrutację pracownika,
- przejście pracowników na kolejne etapy awansu,
- employer branding,
- zmianę parametrów oraz celów,
- szkolenia,
- cele jakościowe,
- marketing,
- księgowość.
Grywalizacja nie ogranicza się wyłącznie do wybranych rodzajów firm. Może być z powodzeniem stosowana zarówno w niewielkich, jak i nieco większych przedsiębiorstwach. Należy jednak pamiętać, aby gra była spójna z daną strategią. Nie chodzi wyłącznie o to, aby nagradzać za nic punktami i odznaczeniami. Nagrody te mają stanowić motywację do dalszych działań i zaangażowania się w te rozgrywki.
Dlaczego warto wprowadzić grywalizację?
Dlaczego grywalizacja jest czymś, co warto wprowadzić w swojej firmie? Dlaczego warto wprowadzać mechanizmy gier w realnej rzeczywistości? Wielu ekspertów uważa, że powinna się ona znajdować w ,,menu” strategii firmy. Grywalizację wprowadza się w celu osiągnięcia celów w efektywny sposób. Takie techniki prowadzą do tego, że znacznie częściej chcemy zdobyć cele, do których dochodzimy etapami. Specyfika grywalizacji jest niezwykle prosta. Grywalizacja zakłada, że realizacja danych celów związana jest z wysiłkiem fizycznym, psychicznym, intelektualnym, ale nierzadko także z nudą, gdyż wiele czynności jest powtarzalnych i prowadzi do tego samego efektu. Stosowanie grywalizacji oraz poszczególnych elementów gier (wciągających i dostarczających emocji) wprowadzane jest po to, aby poszczególne zadania mimo powtarzalnych czynności i jednakowej atmosfery w pracy wykonywać dokładniej i sumienniej. Może brzmieć to nieco utopijnie, jednak najnowsze badania empiryczne stworzone przez fachowców z zakresu biznesu potwierdzają, iż efekty grywlizacji są widoczne. Badania dowiodły, iż czynności wykonywane w pracy, które mają charakter gry, mogą zostać wykonane w znacznie lepszy, niż do tej pory sposób!
Jakie elementy gier wykorzystywane są w grywalizacji?
Jak wcześniej zostało wspomniane, grywalizacja ma na celu wprowadzenie w środowisku pracy elementów wykorzystywanych w grach komputerowych. Wszystkie gry mają wiele wspólnych cech, do których liczyć można:
- Cel rozgrywki- Każda gra komputerowa ma określony cel, do którego dąży gracz. Im wyniki będą lepsze, tym wyższy poziomy gry zostaną osiągnięte, a gracz znajdzie się w rankingu końcowym gry. Dzięki temu wzrasta motywacja oraz zapał do dalszej pracy.
- Zasady gry- Zasady i mechanizmy ustalone w grze to reguły, których przestrzegać muszą gracze. Pozwala to na wyrównanie szans oraz wyłuskanie tego, kto stara się w największym stopniu.
- Dostarczają emocji i rozrywki- Wspinanie się na szczyt oraz zdobywanie osiągnięć w grze z pewnością dostarcza rozrywki i motywuje do sięgania po więcej. Porażki w tym przypadku także stanowią ważny motywator.
- Zakładają rywalizację- Rywalizacji pracowników niestety nie każdy lubi. Wiadomo jednak, że jest ona skuteczna w dawaniu z siebie jak najwięcej. Grywalizacja zakłada także elementy rywalizacji, czego przykładem mogą być wewnętrzne, firmowe rankingi, na których przedstawione są osiągnięcia pracowników.