Myślenie wizualne – co to jest?

Obecnie rysunek, po raz kolejny, odgrywa istotną rolę w życiu i rozwoju człowieka. Jest to związane przede wszystkim z ideą myślenia wizualnego, które każdego dnia pomaga w zapamiętywaniu i obrazowaniu sobie pewnych, zazwyczaj ważnych, rzeczy. Jest wykorzystywane również w biznesie. Wiele osób pomaga sobie za pomocą tego rodzaju umiejętności. Myślenie wizualne wymaga jednak odrobiny nauki, dzięki której łatwiej będzie swobodnie posługiwać się takim przydatnym narzędziem. Odpowiednie podejście pozwoli na szybkie osiągnięcie sukcesu.

Myślenie wizualne – czym jest?

Bardzo popularnym tematem, wśród wszystkich uczących się i nie tylko, są mapy myśli. Polegają one na przelewaniu na papier swoich skojarzeń, w celu lepszego zapamiętywania informacji. Są świetnym pomysłem na szybsze przyswajanie wiedzy i kontrolę błędów. Myślenie wizualne jest czymś bardzo podobnym. Chodzi w nim przede wszystkim o ułatwienie, zarówno sobie, jak i ewentualnym słuchaczom, skupienia i podniesienie efektywności przekazu. Warto zauważyć, że tworząc pomoce, będące efektem myślenia wizualnego, nie należy skupiać się na zdobieniu tekstu, ale jedynie na uproszczeniu informacji, które są w nim zawarte. Nie liczy się więc również talent i zdolności manualne. Najważniejsze jest jedynie odpowiednie przygotowanie, prostych i nieskomplikowanych rysunków, dzięki którym łatwiej jest się czegoś nauczyć.

Nie jest żadną tajemnicą, że każdy człowiek łatwiej przyswaja informacje, które przygotowane są w sposób przystępny i jak najbardziej prosty. Wszelkiego rodzaju rysunki są więc idealnym rozwiązaniem, zarówno w nauce, jak i w pracy. Ludzie mają bowiem większe zdolności do zapamiętania czegoś, co może zostać łatwo skojarzone. Sam tekst jest jednak nudny i może się okazać zbyt męczący. Rysowanie stanie się więc świetnym rozwiązaniem, mającym na celu pobudzenie mózgu i stworzenie interesujących pomocy. Myślenie wizualne to nie tylko pełne i skończone rysunki. Każdy element graficzny, który może w jakiś sposób urozmaicić tekst, jest jak najbardziej porządany. Mogą to być nawet zwykłe strzałki, sugerujące wynikanie, lub drzewo, będące wskazówką rozwoju jakiejś sytuacji. Tego typu myślenie wizualne to świetne notatki, które każdy może narysować.

Gdzie przyda się myślenie wizualne?

Informacje, z jakimi ma się do czynienia w szkole, czy też w pracy powinny być dobrze przekazywane. Są one najważniejszym elementem, bez którego nie da się odpowiednio przygotować do pewnych zadań. Ich przekaz powinien być więc na tyle przejrzysty i prosty do zrozumienia, na ile jest to tylko możliwe. Rysowanie jest świetnym elementem urozmaicenia tego, co jest przekazywane. W myśleniu wizualnym wykorzystać więc należy kilka elementów. Są to informacje, grafika i myślenie. Ostatni z nich pozwoli na późniejsze skojarzenie konkretnych treści i zastosowanie wiedzy w praktyce. Sketchnoting daje więc możliwość na różne wykorzystywanie.

Wizualne notatki do nauki

Jednym z pierwszych pomysłów na zastosowanie tej techniki jest oczywiście tworzenie notatek. Podczas nauki w szkole, studiów, ale również szkoleń pracowniczych warto jest stosować tą metodę w celu zapamiętania nowych informacji. Będzie ona przydatna głównie przy powtarzaniu materiału i przygotowywaniu się do kolejnych zajęć. W późniejszych etapach pozwoli również na zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce. W tym przypadku ważne jest, aby rysować jedynie proste symbole, które nie zajmują wiele czasu. Kolejne informacje będą się bowiem pojawiać bardzo szybko, a nadążenie za tematem jest niezwykle istotne. Myślenie wizualne pomoże natomiast być odpowiednio przygotowanym i szybko kojarzyć poprzedni temat.

Sketchnoting w pracy

Niekiedy zdarza się, że konieczne jest przeprowadzenie szkolenia w pracy. Jeśli jest się specjalistą z jakiegoś zakresu, bez wątpienia trzeba będzie przygotować odpowiednią prezentację. Każda jej strona powinna być starannie dopasowana do konkretnego tematu, co prowokuje do zastosowania myślenia wizualnego u twórcy. Ważny jest bowiem dobry kontakt miedzy prowadzącym szkolenie, a publicznością, co zmusza do stworzenia interesujących i angażujących haseł na poszczególnych slajdach. Można zastosować tutaj, tak zwane patyczaki, czyli graficznie proste przedstawienie człowieka w konkretnej sytuacji. Wpłynie to na lepszy odbiór i efekty szkolenia. Sketchnoting może zostać również użyty, jako mapa myśli, pozwalająca odbiorcom zrozumieć sens prezentowanego tematu.

Myślenie wizualne – rodzaje

Pomimo tego, że najłatwiejszym wytłumaczeniem myślenia wizualnego jest graficzne zobrazowanie informacji, warto odróżnić kilka rodzajów tej metody. Są to przede wszystkim symbole (emotikony, strzałki, kółeczka), mapy myśli, explainer videos (filmy wyjaśniające zagadnienia), a także graphic recording and facilitation.

Pierwsze elementy opierają się na zamianie tego, co można wyrazić słowami na graficzne symbole. Są one łatwiejsze do zastosowania, ze względu na ich prostotę i szybkość tworzenia. Stosowane są w notatkach, na portalach społecznościowych (np. facebook), a także w prezentacjach. Podobnie jest w przypadki map myśli. Tego rodzaju myślenie wizualne to nie tylko informacje. Są to również logiczne powiązania między nimi, przedstawione za pomocą odpowiednich połączeń graficznych. Ułatwiają one naukę i zrozumienie całości prezentowanych treści.

Filmy video mają z kolei za zadanie oddziaływać na pamięć. Są więc obrazem podsumowującym spotkania, szkolenia i konferencje, który przypomina niektóre ich fragmenty, jednocześnie przywołując konkretne zdarzenia i przypominając poszczególne strony prezentacji. W myśleniu wizualnym będzie więc chodziło o skojarzenie faktów, z wykorzystaniem własnego doświadczenia. Taką samą zasadą kieruje się graphic recorging and facilitation. Różnica między tą metodą, a filmem polega jedynie na zachowaniu obrazu nieruchomego, w formie rysunku. Będzie on przywoływał konkretny fragment spotkania i pobudzał pamięć do przypomnienia sobie jego treści.

Myślenie wizualne pozwala więc na szybszą naukę i kontrolę tego, co się przyswaja. Przydatne jest również w przekazie wiedzy. Daje bowiem możliwość zaangażowania większej ilości osób w prezentację i pozwala im na łatwiejsze skupienie. Informacje rysunkowe są bowiem lepiej zapamiętywane, a każdy nowy temat może być elementem angażującym publiczność. Często prowadząc szkolenia i edukując kolejne grupy pracowników, warto więc zapoznać się bliżej z tym tematem i pozwolić sobie na przygotowywanie przystępnych materiałów służących do edukacji innych.