Na czym polegają eko eventy?

Organizowane przez firmy eko eventy, nawiązują do systemu wartości proekologicznych oraz ekologicznego stylu życia. Ich ekologiczność może wyrażać się na wiele sposobów, w zależności od celu takiego eko wydarzenia. Ich wspólnym mianownikiem jest uczynienie z tematów związanych z ekologią elementu, który będzie jednoznacznie kojarzony z danym wydarzeniem.

Eko event może być bezpośrednio skupiony wokół promowania określonych postaw lub rozwiązań proekologicznych. Może także być eko pośrednio, nie poprzez swój cel, a jedynie w sposób zorganizowania całego eventu w zgodzie z eko trendami.

CSR – Społeczna Odpowiedzialność Biznesu

Organizacja firmowych eko eventów (ang. green events) może być także elementem prowadzonych przez firmy działań z zakresu CSR – Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Dla wielu firm, a także indywidualnych konsumentów, fakt, że firma podejmuje dobrowolne działania na rzecz ekologii, to sygnał, że jest ona poważnym i godnym zaufania podmiotem.

Organizowanie ekologicznych eventów w ramach CSR, oznacza umiejętne łączenie ze sobą celów biznesowych, wizerunkowych oraz prospołecznych. Wiele firm przekonało się, że dbając o środowisko naturalne, jaki i angazując się na rzecz lokalnej społeczności, działa także w swoim interesie.

Dodatkowa promocja firmy

Dobre zaplanowanie eko eventów to idealny sposób na dodatkową promocję firmy. Warto postarać się, aby wydarzenie zostało zauważone przez media. Może to przynieść firmie dodatkową promocję, a ta potencjalnie nowych klientów, zarówno biznesowych, jak i indywidualnych.

Szczególnie ekologiczne imprezy które angażują lokalną społeczność lub pokazują ciekawe rozwiązania z zakresu ekologii, mają szansę na szerokie zainteresowanie mediów. W takim wypadku uzyskany ekwiwalent reklamowy takiej promocji, może być wyższy niż koszt przygotowania eventu. Ekologia to wciąż modny temat, a podmioty angażujące się w tego typu działania są zdecydowanie postrzegane w pozytywnym świetle.

Tworzenie ekologicznych wydarzeń, ma także pozwala także dotrzeć do nowych grup docelowych, dla których wartości proekologiczne i dbałość o środowisko naturalne są ważne. Są to indywidualni klienci, ale także przedsiębiorstwa, stowarzyszenia, samorządy oraz media traktujące o eko tematyce.

Bycie eko, integracja a zaangażowanie pracowników

Zielone eventy mają także korzystny wpływ na samych pracowników. Dzięki uczestnictwu w eko eventach, a także świadomości, że ich firma angażuje się w tego typu działania, mogą oni silniej utożsamiać się z firmą. Przekonanie, że dzięki ich pracy i zaangażowaniu korzysta środowisko naturalne i społeczeństwo, może zwiększać ich poziom lojalności wobec pracodawcy.

Zielone wydarzenia lub warsztaty, to także dobra alternatywa dla typowych eventów służących pogłębianiu relacji pomiędzy samymi pracownikami. Zamiast organizować typowe spotkanie integracyjne, pracodawca może zdecydować się na wplecenie motywów związanych z ekologią. W efekcie  będzie ciekawszy, wzrośnie jego ranga, a dodatkowo pracownicy uczestnicząc w evencie, będą mieć poczucie, że spędzili ten czas produktywnie.

Jak może wyglądać green event?

Najlepiej, aby miejsca na eko eventy były organizowane w naturalnej scenerii. Może to być zarówno plener, idealny na wszelkie eko pikniki. Jak i zamknięte lokalizacje budzące jednoznaczne skojarzenia ze środowiskiem naturalnym.

Co niezmiernie istotne, każda oferta dotycząca organizowania eko imprez, musi uwzględniać takie kwestie jak segregacja odpadów, unikanie używania jednorazowych naczyń i plastikowych butelek. Zamiast tego należy postawić na opakowania wielokrotnego użytku, które obowiązkowo podlegają recyklingowi.

Serwowane napoje oraz dania powinny budzić jednoznaczne skojarzenia ze zdrową żywnością. Warto przygotować dla uczestników ekologiczne potrawy. Można także zaangażować lokalnych producentów zdrowej żywności.

Ważna zasadą przygotowywania zielonych imprez, jest unikanie marnotrastwa. Powinno unikać się nadmiaru materiałów reklamowych. Gościom warto rozdać za to drobne upominki, które pomogą im we wdrożeniu w swoje życie ekologicznego stylu życia. Przykładowo mogą to być papierowe torby na zakupy, zbiór wartościowych wskazówek lub np. ekologiczne produkty zgodne z filozofią fair trade.

Jeżeli chodzi o wystrój pomieszczenia lub przygotowywaną infrastrukturę na eko eventy, które będzie miało miejsce na świeżym powietrzu, powinno się raczej postawić na minimalizm. Można nawet wykorzystać przedmioty z recyklingu, surowe tekstury, czy np. palety.

Jeśli eko eventy mają mieć charakter edukacyjny, warto wpleść w nie ciekawe gry i zabawy, które będa proponować postawy proekologiczne. W wielu przypadkach możliwe jest pozyskanie partnera takiej imprezy w postaci ekologicznej organizacji, samorządu lub np. firm zajmującej się produkcja eko rozwiązań.