Prędzej czy później każdy z nas doświadczy pracy pod presją czasu, co jednocześnie wiąże się z ogromnym stresem, którego długotrwałe działanie odbija się nie tylko na naszym zdrowiu, ale także i kondycji psychicznej. Długa lista zadań do wykonania z terminem na już, kilka dużych projektów do zrealizowania jednocześnie – natłok obowiązków oraz brak odpowiedniej ilości czasu negatywnie wpływa na jakość, efektywność oraz wydajność naszej pracy. Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach?
Zaplanuj swój dzień w pracy
Dobra organizacja to klucz do sukcesu, zwłaszcza jeżeli chodzi o efektywną i wydajną pracę. Dlatego też przed opuszczeniem miejsca pracy, przygotuj listę obowiązków, które obowiązkowo muszą zostać wykonane dnia następnego. Zamiast skupiać się jedynie na bieżących i niekiedy zupełnie błahych sprawach, warto koncentrować się na tym, co na przestrzeni kilku kolejnych miesięcy przyniesie firmie największy zysk. Zdecyduj, które z wyznaczonych zadań jest priorytetem, zajmij się jego realizacją z samego rana i nie pracuj pod presją czasu.
Odciąż swoją pamięć
Jednym z najczęściej popełnianych przez nas błędów jest poleganie tylko i wyłącznie na własnej pamięci. Niestety, konieczność pamiętania o terminach spotkań z klientami, datach realizacji poszczególnych zleceń, ważnych spraw do omówienia ze współpracownikami generuje stres. Presja czasu i towarzyszące temu zdenerwowanie nie pozwalają nam na dokładne skoncentrowanie się na bieżących obowiązkach. W tym konkretnym przypadku najskuteczniejszym rozwiązaniem przyczyniającym się do zwiększenia efektywności naszej pracy jest zapisywanie wszystkich ważnych dat oraz kwestii w kalendarzu bądź notatniku.
Spraw by praca pod presją czasu stała się przyjemniejsza
Czy wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych pod presją czasu i w ciągłym stresie może być przyjemne? Jak się okazuje, może. Jedyne co należy zrobić to zmienić swoje nastawienie. W momencie, kiedy pracę traktujemy jako przymus, to wydaje nam się ona być o wiele bardziej żmudna i trudniejsza. Postrzeganie pracy, jako przykrego obowiązku zniechęca i dekoncentruje nas już na samym starcie. W tym konkretnym przypadku świetnym rozwiązaniem jest wprowadzenie w codzienną rutynę zawodową kilkunastominutowych przerw, które możemy przeznaczyć na krótki spacer lub odstresowujące ćwiczenia oddechowe, co odpręży nie tylko nasze ciało, ale także i umysł. Gwarantujemy, że po takiej przerwie wrócisz do pracy z nową energią i głową pełną inspirujących pomysłów.
Skup się na oddechu
Oddech to podstawa mindfulness, o czym dowiedzieć można się na szkoleniach interpersonalnych prowadzonych przez ekspertów z Green Business Center. Poprawny i głęboki oddech pozwala skutecznie przezwyciężyć stres. Uspokajanie się przy pomocy oddechu jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod przez pracowników żyjących w ciągłym stresie. Ćwiczenia oddechowe niwelujące stres i napięcie są bardzo proste – wystarczą dosłownie 3-4 powolne i głębokie oddechy, by poczuć się znacznie lepiej.
Panuj nad swoimi emocjami
O tym, że stres i praca pod presją czasu wyzwala w ludziach negatywne, skrajne i gwałtowne emocje chyba nie trzeba zbyt wiele mówić. Czasami wystarczy dosłownie chwila, by zintegrowany i dobrze współpracujący ze sobą zespół rozpadł się przez kilka źle dobranych i wypowiedzianych słów. W niektórych sytuacjach warto poczekać, by nieco ochłonąć i dać sobie czas na reakcje. Zamiast odpowiadać od razu, zdecydowanie lepiej jest dokładnie wszystko przemyśleć i przygotować taką odpowiedź lub przemówienie do współpracowników, którego nie będziemy potem żałowali.
Skorzystaj z pomocy doświadczonych ekspertów!
Szkolenia interpersonalne organizowane przez Green Business Center z zakresu zarządzania stresem w duchu uważności (mindfulness) to profesjonalne warsztaty, dzięki którym uczestnicy będą mogli lepiej zrozumieć zjawisko stresu na poziomie fizjologicznym i psychicznym. Na zajęciach dokładnie omówione zostaną główne źródła stresu w życiu zawodowym i prywatnym – 5 x P, czyli Presja, Pośpiech, Praca, Pieniądze oraz Perfekcjonizm.
Oprócz tego osoby biorące udział w szkoleniu, po jego odbyciu będą umiały w sposób odpowiedzialny i świadomy zarządzać swoimi emocjami, zarówno tymi negatywnymi, jak i pozytywnymi. Ponadto uczestnicy warsztatów nauczą się wykonywać kilku prostych ćwiczeń, które skutecznie obniżają stres, relaksują i odprężają, a także dodają energii i chęci do dalszego działania.
Warsztaty “Zarządzania stresem w duchu uważności (mindfulness)” dedykowane są wszystkim pracownikom, zespołom i managerom, których codzienna praca zawodowa wiąże się ze stresem oraz presją czasu, ale nie tylko. To także świetne rozwiązanie w przypadku osób, które mają problemy z koncentracją, co z kolei uniemożliwia im sprawne i wydajne funkcjonowanie. Możliwość wzięcia udziału w warsztatach mindfulness powinny również osoby, które chcą w sposób sukcesywny rozwijać swoje kompetencje i dotychczas zdobyte umiejętności.