Od początku procesu edukacji największy nacisk kładzie się na rozwijanie kompetencji twardych. Umiejętność obsługiwania programów komputerowych, znajomość języków obcych czy dyplom ukończenia studiów na pięć, już od dawna nie jest czymś co mogłoby wyróżnić pracownika na rynku pracy. Magazyn Forbes w jednym ze swoich artykułów wskazał, że to właśnie kompetencje miękkie stanowią gwarancję awansu. Umiejętności te są niezwykle ważne szczególnie dla osób, które codziennie mają kontakt z klientami, współpracownikami czy kontrahentami. Częstym obowiązkiem pracowników zatrudnionych zarówno w mniejszych jak i większych korporacjach są wystąpienia publiczne. W artykule odpowiem na pytania: Dlaczego warto się szkolić w wystąpieniach publicznych? Jakie są tajniki dobrych wystąpień i dlaczego warto brać udział w szkoleniach z tego zakresu?
Kompetencje doceniane przez pracodawców
Wielu pracowników pracuje lata w tej samej firmie, nie dostając ani podwyżki ani awansu. Są również tacy, którzy niedługo po zatrudnieniu dostają wyższe stanowisko, lepszą płacę i samochód służbowy, przy czym wcale nie posiadają większej wiedzy niż ich współpracownicy. Jaka jest więc różnica między jednymi a drugimi? Dlaczego praca jednych nie jest dostrzegana a drugich tak? Rzecz tkwi w tym, że trzeba się umieć odpowiednio zaprezentować. Pomocne w tym są kompetencje miękkie, do których należy m.in. asertywność, inteligencja emocjonalna czy poczucie humoru.
Grupa badawcza sporządzająca badania dla Forbsa zapytała kierownictwo przedsiębiorstwa o najważniejszą kompetencję jaką powinni wykazywać się liderzy. Najwięcej osób wskazało na umiejętność wygłaszania przemówień. To właśnie świetni mówcy są osobami, które najczęściej awansują. Prezentacje biznesowe są koszmarem dla osób, którym podczas wystąpień biznesowych towarzyszy nadmierny stres. Jeśli pracujemy w korporacji to z pewnością warto stawić czoła temu problemowi, ponieważ żyjemy w czasach, w których wystąpień publicznych w większych firmach nie da się uniknąć.
Dlaczego warto podnosić swoje kompetencje w zakresie wystąpień?
Bardzo ważna jest umiejętność prezentowania na wysokim poziomie na cyklicznych spotkaniach wewnątrz firmy, ale niezwykle istotna jest wysoka jakość prezentacji podczas spotkań z klientem. W końcu pracodawca oczekuje od pracownika, że zaprezentuje on stanowisko firmy jak najlepiej i przekona do niego swojego klienta, przez co załóżmy sprzeda mu swoje usługi. Jeśli oczekujesz awansu to owe spotkania staną się nieuniknione, a ich wynik może zaważyć o Twojej dalszej karierze. Z tego właśnie powodu warto zadbać o to, żeby prezentacja nie była dla Ciebie przykrym i stresującym obowiązkiem, ale przyjemnością.
Wiedza dotycząca wystąpień z czasem może przynieść Ci awans. Możesz również zwiększyć poziom swojej kompetencji w oczach współpracowników i kierownictwa. Innym aspektem są pewność siebie oraz większa wiedza, które posiądziesz. Podnoszenie kompetencji z każdego zakresu jest tak naprawdę inwestycją w siebie, która z czasem zaowocuje. O ile nauka języków obcych stała się obecnie priorytetem i nie jest już w stanie wyróżnić Cię w miejscu pracy, to umiejętność przeprowadzania dobrych wystąpień już tak. Dla wielu osób wystąpienie to nadal jedynie odczytanie zdań z przepełnionej tekstem prezentacji. Niestety, ale nawet najlepiej wykonana praca, nie zostanie spostrzeżona, jeśli przyćmi ją mało ambitna i niewyrazista forma jej przedstawienia.
Wystąpienia publiczne szkolenie
Wielu pracowników uważa, że umiejętności miękkich nie można się nauczyć. Twierdzą oni, że są to zdolności, których nie da się posiąść, trzeba natomiast się z nimi urodzić. Czy to prawda? Nie. Wiedza na temat kompetencji miękkich jak i twardych bywa również rzeczą wyuczoną. Tak samo sprawa wygląda ze zdolnościami prezentowania. Można je zdobyć na szkoleniu, na którym przedstawiane są odpowiednie techniki, pomagające pokonać lęk i stres. Szkolenia służą także temu, by nauczyć się w jak najlepszy sposób prezentować swój projekt, tak by zaintrygował on słuchaczy. Zadanie wydaje się dosyć trudne, ale pod okiem wykwalifikowanego trenera, jest ono całkowicie realne.
Oferta odnośnie szkoleń dotyczących wystąpień dzieli je na otwarte i zamknięte. Szkolenia otwarte zbierają uczestników zarówno z różnych firm jak i regionów, którzy są delegowani przez swoich pracodawców, w celu nabycia nowych umiejętności. Polegają one na przekazywaniu wiedzy przez osobę prowadzącą szkolenie oraz na wymianie doświadczeń między uczestnikami. Drugą formą są szkolenia zamknięte, które odbywają się w miejscu pracy pracownika. Są one dopasowane do potrzeb klienta i to on wyznacza termin. Ta opcja jest przeznaczona dla firm, które chcą poddać procesowi szkolenia większą ilość pracowników. Czas szkoleń jest różny w zależności od firmy szkoleniowej. Najczęściej wynosi on dwa dni. Są to na przykład szkolenia weekendowe. Zapewniają podniesienie kompetencji w zakresie wystąpień przed audytorium, budowania z nimi relacji oraz pomagają kreować własny wizerunek.
Zajęcia szkoleniowe są przeprowadzane w niewielkich grupach. Odbywają się w formie dyskusji na forum i ćwiczeń, które polegają m.in. na organizacji scenek, studiu przypadków, symulacjach oraz pracy indywidualnej. Oferta obejmuje także wykłady, w trakcie których omawiane są prawdziwe przykłady, wzięte z życia. Wykłady te są podparte prezentacją multimedialną. Cały proces nauki ma na celu zdobywanie wiedzy na temat wystąpień i prezentowania, poprzez kreatywność oraz dzielenie się swoimi doświadczeniami.
Jak poradzić sobie ze stresem związanym z wystąpieniami?
Stres jest reakcją, która ostrzega nas przed niebezpieczeństwem. Wywołuje takie reakcje jak niepokój czy napięcie. O ile tysiące lat temu stres ratował naszym przodkom życie, sygnalizując, że nadchodzi pora na walkę lub ucieczkę, to dziś często zamiast nam pomagać, wywołuje odwrotny skutek. Jeśli stres jest zjawiskiem, które ciągle nam towarzyszy to może wywoływać zarówno objawy fizjologiczne jak i psychiczne. Do najczęstszych objawów, które pojawiają się podczas prezentacji należą: drżenie rąk, przyspieszone tętno, nudności, uczucie niepokoju, rozdrażnienie czy zakłopotanie. Jak sobie z nim radzić? Najlepiej skorzystać z usług profesjonalisty. Nie oznacza to jednak, że sam nie możesz podjąć żadnych działań. Są na to pewne triki.
Jednym ze sposobów na zmniejszenie stresu, towarzyszącego w trakcie wystąpień jest zajęcie czymś rąk. Napięcie emocjonalne wpływa na powstawanie napięcia mięśni. Do ich rozluźnienia można wziąć w ręce ołówek, długopis, wskaźnik czy cokolwiek innego. Będzie wyglądało to naturalnie, a pozwoli zmniejszyć napięcie w ciele. Amerykańscy naukowcy odkryli, że samą walkę ze stresem należy rozpocząć poprzez przyznanie się do tego, że czujemy stres. W momencie, gdy to uczucie zacznie nam towarzyszyć należy przyznać się przed sobą “Czuję stres”. Jego poziom spada wtedy o połowę. Brzmi to może śmiesznie, ale naprawdę działa. Inną metodą jest odpowiednie przygotowanie. Stres powinien być mniejszy, jeśli zmierzając do pełnej sali słuchaczy, będziesz mieć świadomość, że przygotowana przez Ciebie prezentacja jest profesjonalna i że Ty jesteś do niej dobrze przygotowany.
Jak przygotować prezentację ze strony technicznej?
Wykonanie prezentacji to teoretycznie banalne zadanie. Jednak w rzeczywistości jest to prawdziwa sztuka. Przy tworzeniu prezentacji nie chodzi o to, żeby wklejać ogromną ilość tekstu i starać się przekazać odbiorcom bardzo dużą ilość informacji, ponieważ po krótkim czasie przestaną Cię słuchać. Z takich wystąpień słuchacze nie wynoszą za wiele. Jak w takim razie wykonać prezentację pod względem technicznym?
Przed rozpoczęciem projektowania prezentacji należy wybrać odpowiedni program multimedialny. Do najbardziej popularnych należy PowerPoint. Jednak aby zaskoczyć odbiorców warto skorzystać z innych narzędzi. Ciekawe efekty można znaleźć w programach Prezi, Canva czy Slides. Tło slajdów można stworzyć samemu lub skorzystać z szablonu. Odradzam jednak wstawiania białego tła ze względu na to, że jest to najczęściej wybierany motyw. Ponadto należy pamiętać, że prezentacje to nie program tekstowy. Dają nam one możliwość wklejania obrazów, a nawet filmików. W przypadku przedstawiania danych, należy wykorzystywać diagramy, wykresy oraz tabele, którymi zobrazujemy daną sytuację.
Każde działanie powinno być podparte odpowiednim planem, dlatego warto sporządzić na kartce schemat najistotniejszych rzeczy, które Twoim zdaniem powinny znaleźć się na prezentacji. Na slajdach zamieszczaj hasła. Unikaj wklejania obszernych bloków tekstowych, bo wtedy tracisz uwagę słuchaczy. Można też skorzystać z zasady mówiącej o tym, że aby słuchacz zechciał przeczytać to co jest na slajdzie, powinny znajdować się na nim cztery linijki tekstu i nie więcej niż sześć słów w każdym wierszu. Bardzo ważna jest również konsekwencja. Rozmiar i rodzaj czcionek, tło slajdu i przejścia powinny być w całej prezentacji takie same. Trzeba również pamiętać o tym, żeby w przypadku pobierania zdjęć z Internetu wklejać źródła do bibliografii, a każdy z rysunków, tabel i ilustracji opisać. Jeśli chcesz być przygotowany na każdą okoliczność to weź ze sobą kabel HDMI i ładowarkę do laptopa, żeby Twojej ciężkiej pracy nie przyćmiły kłopoty techniczne.
Jak przygotować się do prezentacji?
Wiesz już jak stworzyć prezentację pod względem technicznym. Jednak nawet najlepiej przygotowana prezentacja multimedialna nie obroni się sama za siebie, jeśli Ty nie zaprezentujesz jej w interesujący sposób. Pierwszym aspektem jest odpowiednie przygotowanie tego, co chcesz przekazać odbiorcom. Ustal cel, a to wyznaczy Ci drogę do stworzenia właściwego planu i taktyki. Często jest to tylko jedna myśl, której otoczkę robią inne, mniej istotne informacje. Zadaj sobie trzy podstawowe pytania: Co chcę zyskać tym wystąpieniem? Co chcę, żeby odbiorcy zapamiętali? Co ja chciałbym usłyszeć, gdybym był słuchaczem? Możesz również starać się wyprzedzić pytania, wypisując w domu zapytania, które sam byś sobie zadał. Warto umieścić je na prezentacji, po czym na nie odpowiedzieć. Jest to sposób, za sprawą którego możesz uniknąć niektórych niespodziewanych pytań ze strony słuchaczy. Metoda ta polepsza również sposób odbioru Twojej prezentacji, a Ty wydajesz się bardziej kompetentny.
Statystycznie ludzie są w stanie skupić się na prezentacji przez około piętnaście minut, potem ich poziom koncentracji spada do osiągnięcia pułapu czterdziestu minut, a po tym czasie odbiorcy przestają już słuchać. Nawet najciekawsza prezentacja, jeśli będzie trwała zbyt długo, przestanie interesować odbiorców. Staraj się więc podczas planowania prezentacji brać czas pod uwagę. Jeśli widzisz, że prezentacja trwa już czterdzieści minut warto zarządzić pięć minut przerwy. Równie ważnym aspektem jest odpowiedni strój. Ubierz się tak, abyś wyglądał elegancko i czuł się komfortowo, bez bezsensownego kierowania swojej uwagi na to, że marynarka jest za ciasna. Zacznij przygotowywać się co najmniej kilka dni przed wystąpieniem. Trening czyni mistrza i z pewnością niweluje poziom stresu, a Ty zyskujesz na pewności siebie.
Dlaczego warto korzystać ze szkoleń z wystąpień?
Treści zawarte w tym artykule to jedynie wskazówki, które powinni pomóc Ci polepszyć jakość wystąpień. Jednak aby zostać profesjonalistą najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Warszawa, Poznań, Wrocław i wiele innych miast oferuje szkolenia w zakresie wystąpień w biznesie. Firmy szkoleniowe zapewniają możliwość skorzystania z usług najlepszych mówców, posiadających duże doświadczenie z tego zakresu. Znajdą oni rozwiązania na Twoje indywidualne problemy. W celu chęci nawiązania z nimi współpracy często wystarczy uzupełnić formularz.
Jednym ze sposobów, które stosują firmy szkoleniowe jest przemawianie uczestnika przed kamerą i mikrofonem. Jest wtedy dokonywana przez Ciebie autoprezentacja. Masz wówczas szansę zobaczyć swoją mowę ciała, sposób gestykulacji i mimiki, a także usłyszeć sposób w jaki prezentujesz. Do zadań trenerów należy podjęcie odpowiedniego działania, które pozwoli Ci na zarządzanie Twoją mową ciała i organem mowy. Specjalista wskaże Ci odpowiednie zasady, które pozwolą przyciągnąć uwagę słuchaczy, a z Ciebie uczynią dobrego mówcę.
Profesjonalne usługi firmy szkoleniowej mogą przynieść Ci wiele korzyści. Należą do nich między innymi osiągnięcie szybkiego rozwoju w zakresie wystąpień oraz budowanie poczucia pewności siebie. Zyskasz także obszerną wiedzę, której owocem, możliwe że będzie szybsza kariera. Szkolenie daje Ci także możliwość zapoznania się z najważniejszymi metodami wywierania wpływu na słuchaczy, dzięki czemu będzie Ci łatwiej przekonać ich do swojego stanowiska. Ponadto zadaniem trenerów jest nauczyć Cię formułować myśli w zrozumiały, pewny sposób, z właściwą intonacją. Ma Ci to pomóc w lepszym dobieraniu argumentów. To wszystko przełoży się na Twój profesjonalizm zawodowy oraz elastyczność, za sprawą której dopasowanie wizerunku w zależności od sytuacji zawodowej stanie się prostsze. Ponadto stres nie będzie już Twoim doradcą, bo nauczysz się kontrolować swoje emocje w trakcie wystąpień.