Team building można zdefiniować jako zespół działań mających na celu zintegrowanie danego zespołu, który mogą tworzyć np. wszyscy pracownicy firmy, wzmocnienie relacji pomiędzy nimi, zbudowanie więzi społecznych w zespole i co zawsze jest celem ostatecznym, dalekowzrocznym – poprawę efektywności zespołu.
Bliższe i dalsze cele dla team buildingu można dość łatwo zwerbalizować, jednak najtrudniejszym elementem definicji nie jest “co?”, ale “jak?”. W jaki sposób i za pomocą jakich czynności wdrażanych w życie osiągnąć stawiane sobie cele? Wiadomo bowiem, że odpowiednio dobrane i właściwie przeprowadzone rozwijają i pogłębiają a przede wszystkim budują zespół i integrują jego członków. Pomagają rozwiązywać problemy komunikacyjne w zespole, i to na każdym szczeblu zależności, poprawiają skuteczność działania uczestników i to zarówno na terenie macierzystej firmy jak i poza nią.
Działania prowadzące do skutecznego team buildingu polegają na wykreowaniu gier integracyjnych dobieranych w określonym porządku i zgodnie z góry zaplanowanym scenariuszem. Kluczowy dla stawianych celów jest wybór właściwych ćwiczeń, ich tematyki oraz poziomu zaawansowania. Dobrze przygotowane warsztaty uczą wspólnego pokonywania przeszkód, wspierania się, kształtowania umiejętności i zdolności, ale przede wszystkim zrozumienia, w tym zaakceptowania ograniczeń własnych i poszczególnych członków teamu oraz akceptacji zachowań odmiennych od standardowych.
Różnice pomiędzy team buildingiem a integracją?
Bardzo często termin team building zastępowany jest zwrotem impreza integracyjna. Jednak określenia te nie są tożsame. Z pewnością team building zawiera w sobie wiele z cech charakterystycznych dla integracji, ale imprezy integracyjne nie zawierają składowych team buildingu. Impreza z przesłaniem integracyjności to zwykle event firmowy organizowany dla części lub wszystkich pracowników, często z osobami towarzyszącymi. Uczestnicy spędzają ze sobą czas, poznają się, zawierają bliższe znajomości. Oferta imprezy integracyjnej składa się przede wszystkim z elementów zabawy, dzięki której pracownicy otrzymują możliwość skrócenia dystansu pomiędzy sobą i swoimi zwierzchnikami. Zaowocuje to z pewnością w przyszłości przynajmniej lepszą komunikacją i większą otwartością wypowiadania własnego zdania.
Team building to zdecydowanie coś więcej niż tylko integracja. Jest to narzędzie pracy, które poprzez warsztaty modeluje grupę w jedno plastyczne ciało. Wyposaża uczestników w specyficzne umiejętności, bazujące często na wrodzonych zdolnościach, które docelowo mają wspomóc ich efektywność indywidualną i zbiorową.
Team building jako narzędzie wyposażania grupy w nowe zdolności i umiejętności:
- dopasowywania celów oraz oczekiwań kadry zarządzającej do kompetencji członków zespołu
- poznawania zasad kierowania zespołem nastawionym na osiągnięcie sukcesu
- wypracowywania zadowolenia i poczucia satysfakcji z przynależności do danej grupy
- zrozumienia czym jest współpraca i zaufanie w grupie
- wspólnego rozwiązywania problemów
- satysfakcjonującego pokonywania problemów na zewnątrz grupy
- dokonywania diagnozy własnej i swojego zespołu
- umiejętności podziału ról i zadań w zespole na podstawie indywidualnych i zbiorowych kompetencji
- podejmowania nieodwołalnych decyzji
- skutecznej komunikacji wewnątrz grupy i poza nią
- asertywności
- określania własnych kompetencji i kompetencji członków grupy
Team building nastawiony jest na osiągnięcie dwóch ważnych celów: integracji i synergii budowanego zespołu.
Budowanie zespołu – korzyści
O wypracowanie sprawnie działającego team buildingu powinien zadbać szef/leader/pracodawca. Jego celem jest przecież stworzenie silnej, zmotywowanej, trwałej grupy, w której panuje niepodzielnie energia i zdrowa rywalizacja. Każdy uczestnik grupy powinien pełnić w niej określone zadania oparte na jasno zwerbalizowanym zakresie czynności. Pracownicy powinni być świadomi stawianych przed nimi celów, indywidualnych i zbiorowych. Powinni umieć wzajemnie się wspierać i całym zespołem, z taką samą motywacją i energią, dążyć do wyznaczonych celów.
Korzyści z wdrażania systemu team buildingu jest mnóstwo i to po obu stronach stosunku pracy. Część z nich będzie zauważalna prawie natychmiast, inne dopiero w dłuższym okresie czasu. Jedną z niezaprzeczalnych korzyści tego systemu jest niwelowanie, przynajmniej do pewnego stopnia, różnic, w tym różnic kompetencyjnych, pomiędzy członkami zespołu. Umiejętne wykorzystanie cech i umiejętności każdego z członków grupy powoduje, że rywalizacja pomiędzy nimi zamienia się w ściganie ze sobą, samorozwój a nie w walkę z innymi uczestnikami zespołu.
Niewątpliwą korzyścią integracji grupy są pozytywne relacje, które powodują, że pracownicy czują się dobrze zarówno w swoim gronie jak i w miejscu pracy. Przekłada się to na panującą atmosferę w firmie, wszystkich jej pracowników, ale też na produkcję czy eksploatację. W zakładzie pracy opartym na zdrowych relacjach rzadziej dochodzi do konfliktów, mobbingu czy rezygnacji z pracy. W takich miejscach pracy nowi pracownicy szybko wtapiają się w ekipę i przystosowują do nowych warunków.
Sposoby na kreowanie team buildingu
Skuteczny team building wymaga czasu, energii i dodatkowej aktywności poza czasem pracy. Narzędzia, jakie można do tego celu wykorzystać to: imprezy integracyjne, warsztaty, zabawy, gry, konferencje. Jednym z efektywnych sposobów są warsztaty z udziałem psychologa, który wykorzystując swoją wiedzę, podejmie się budowy pozytywnych relacji czy naprawi już zepsute. Mogą to być warsztaty ze świadomym leaderem, który będzie budował zespół pod określone cele zawodowe. Warto wykorzystać też imprezy firmowe, jednak przemyślane i dobrze zorganizowane. Elementy kształtowania team buildingu można wprowadzać zatrudniając specjalne firmy zajmujące się organizacją tego rodzaju przedsięwzięć. Profesjonalnie przygotowane warsztaty stworzą bazę do dalszych szczegółowych zadań nastawionych już na zawodowe czynności. Tak przygotowanemu teamowi można przypisać najtrudniejsze nawet zadania.