Wystąpienia publiczne szkolenie – czemu jest tak istotne?

Wystąpienia publiczne wymagają wyjątkowego, perfekcyjnego przygotowania, nierzadko znacznie dokładniejszego od pozostałych typów wystąpień. Czemu? Mówca, który wygłasza swój tekst przed dużą liczbą osób, często również kamer i dziennikarzy – ma bezpośredni kontakt z opinią publiczną. Przygotowanie i przeprowadzenia wystąpienia przed większą grupą osób, oprócz dokładnego planu przemówienia, wymaga skuteczności, opanowania trudnej sztuki autoprezentacji i radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Nie każdy mówca ma ku temu naturalne predyspozycje,szkolenie z wystąpień publicznych może zapewnić mu zatem doskonałe tło i absolutne podstawy do doskonalenia tej trudnej sztuki.

Co wchodzi w skład szkolenia?

Szkolenie z wystąpień publicznych obejmuje poznanie i trening wielu najistotniejszych informacji i umiejętności, którymi musi cechować się doskonały, perswazyjny i skuteczny mówca. Tak naprawdę nie ma określonej dziedziny, do której można się odnieść – mówcami mogą być politycy, przedsiębiorcy, pracownicy firm ze wszystkich branż, członkowie fundacji, nauczyciele i wykładowcy. Każda osoba, która chce coś przekazać szerszej publice – powinna wiedzieć jak dobrze się zaprezentować i dotrzeć do widowni. Szkolenie jest bardzo szerokie. Przygotowuje uczestnika w holistyczny sposób. Głównymi kwestiami, które poruszane są na szkoleniu z wystąpień publicznych są, między innymi:

  • Trening profesjonalnej autoprezentacji
  • Opanowanie trudnej sztuki wystąpień
  • Nauka kontroli nad towarzyszącą tremą i stresem
  • Skuteczność przekazu
  • Umiejętność zainspirowania i zaciekawienia publiczności – wychodzenie poza schematy

Jak przygotować się do publicznego wystąpienia?

Pierwszą i jedną z ważniejszych kwestii, jest opanowanie narzędzi takich jak np. znany trójkąt retoryczny. Warto dokładnie przemyśleć co i w jaki sposób chce się przekazać. Od samego początku trzeba kłaść spory nacisk na zaintrygowanie odbiorców. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, które można poznać podczas szkolenia. Dobrze jest zacząć od interesującej statystyki lub faktu, który odnosi się do tego o czym mówi i rezonuje z publicznością mówca. Wszystkie okazje do wystąpień publicznych są zazwyczaj zaplanowane. Dzięki temu można odpowiednio się przygotować i zorganizować.

„Praktyka czyni mistrza!” Po prostu nie można czuć się pewnie i przekonująco bez praktyki. Na szkoleniu z wystąpień publicznych, uczestnicy dowiedzą się czemu tak ważne są ćwiczenia. Kiedy mówca wygłasza swój tekst, powinien zaangażować odbiorców – w razie potrzeby można stawiać pytania retoryczne i otwarte. To zachęca słuchaczy do współuczestnictwa i zadawania pytań. Na szkoleniu ze skuteczności przekazu, można dowiedzieć się, że używanie niektórych zwrotów i słów – zmniejszają moc przemówienia. Słowa „tylko” i „myślę” ograniczają władzę i przekonanie, podobnie jak „faktycznie” i „właściwie”. Dlatego tych jak i wielu innych zwrotów należy po prostu unikać.

Nauka kontroli nad tremą i stresem to jeden z ważniejszych aspektów przygotowawczych. Osoby zdenerwowane i zestresowane mogą mówić zbyt szybko, cicho, głośno… Szybkie tempo wypowiedzi i niezatrzymany potok słów zwiększa ryzyko przejęzyczenia, zawieszenia i słownego potknięcia, co w znacznym stopniu wpływa na ostateczny odbiór przemówienia. Pauzy są bardzo ważną częścią przemówienia i sprawiają, że brzmi się pewnie, naturalnie i autentycznie. Dobre jest również unikanie czytania z przygotowanych notatek. Zamiast nich warto skonstruować listę ważnych punktów  przemówienia na oddzielnych kartkach.

Język ciała i pozytywne myślenie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy w jak dużym stopniu język ciała mówcy wpływa na ocenę jego stanu wewnętrznego. Osoba, która głosi przemówienie, w które tak naprawdę nie wierzy, stwarza duże szanse, że publiczność szybko się o tym dowie. Postawa – kontakt wzrokowy, uśmiech i gestykulacja to skuteczni sprzymierzeńcy skutecznego wystąpienia. Pozytywne myślenie również może mieć ogromny na sukces komunikacji – oprócz dobrego przygotowania, nic nie daje takiego poczucia pewności. Aby podnieść poziom pewności siebie można również wykorzystać wizualizację i afirmację – jest to jednak sztuka, której techniki trzeba dogłębnie poznać. To kolejny powód do skorzystania z profesjonalnego szkolenia. W miarę możliwości, dobrze jest nagrywać swoje prezentacje i przemówienia. Można w ten sposób znacznie poprawić własne umiejętności mówienia.  Obserwacja swojego wystąpienia, później – chłodnym okiem – pozwala na krytyczne spojrzenie na siebie z perspektywy widza i poprawę tego, co nie poszło dobrze.

Wystąpienia publiczne szkolenie – kluczowe punkty

Chociaż szkolenie jest bardzo obszerne i szczegółowe, można podkreślić jego kluczowe punkty. Korzyści płynące z dobrej znajomości wszystkich technik przemówienia i samokontroli, przewyższają wszelkie dostrzegane obawy przed publiczną prezentacją. Aby stać się lepszym mówcą, warto zainwestować w dobre, skuteczne szkolenia i skupić się na poniższych podpunktach:

  • Odpowiednie planowanie
  • Ćwiczenia i praktyka
  • Angażowanie publiczności i umiejętność nawiązania z nią kontaktu
  • Język ciała i pozytywne myślenie
  • Technika samokontroli

Korzyści płynące ze szkoleń

Oprócz oczywistych korzyści – poprawienia i nabycia umiejętności wystąpień publicznych – skorzystanie z profesjonalnego szkolenia niesie za sobą dodatkowe benefity. Osoby, które dobrze opanowały tę technikę, mają znacznie większe szanse na awans lub zmianę pracodawcy. Są przygotowane do podnoszenia świadomości współpracowników i potrafią dobrze przekazywać swoją wiedzę. Nabywają również większej pewności siebie – lepiej wypadają na rozmowach kwalifikacyjnych, utrzymują dobrą opinię o organizacji, w której pracują. Dobra umiejętność przemówień publicznych jest również ważna w innych dziedzinach życia. Można zostać poproszonym o wygłoszenie przemówienia na weselu przyjaciela lub zainspirować grupę wolontariuszy na imprezie charytatywnej.

Szkolenia to jedne z ważniejszych i wartych nakładu finansowego inwestycji. Nie ma nic skuteczniejszego dla firmy i jej rentowności od lokowania kapitału w pracownikach. Podnoszenie ich kwalifikacji i przygotowywanie do pracy, wpływa realnie na osiągane przez nich wyniki, opinię zewnętrzną o firmie i wysoką jakość wykonywanych zadań. Dobre umiejętności mogą otwierać drzwi, gorsze lub ich brak może je zamknąć. Pracodawca również może źle ocenić samodzielnie przygotowane wystąpienia publiczne. Brak gruntownej wiedzy z tego zakresu może niestety bardzo zaszkodzić w karierze. Pojęcie istoty i zasad działania przemówień publicznych jest motorem napędowym sukcesu – zarówno pracownika jak i całej firmy.